Багато подій відбулося в українському бджільництві за останні півтора десятка років. Одні пройшли і забулись, хоча мали державну та міжнародну значимість, а інші стають традиційними. Такою щорічною традиційною подією, яка стало зібрання в перші вихідні жовтня на околиці Баришівки.
Це – Бджолярський круг, на який приїздять бджолярі з досвідом та початківці, люди, які просто цікавляться даною справою та планують займатись в майбутньому.
Бджолярський круг дає змогу поділитись з колегами здобутками і повчитись передовому досвіду, всьому, що пов’язано з бджолами, переробкою та вдосконаленням бджолопродукції для покращення здоров’я людини та профілактики здоров’я. Другий день цих зустрічей, традиційно присвячений роботі в секціях.
Одна з таких секцій присвячена медоварінню і проводиться активом ГО “Гільдія медоварів України”. Інтерес до медоваріння в останні роки виріс в рази. І це не дивно, бо жоден пасічник не хоче за безцінь продавати свій мед, а прагне підвищити рентабельність своєї нелегкої праці.
З 2008 року пройдений нелегкий шлях нашого становлення. Нас бачать в Україні та світі, високо оцінюють наші здобутки по відпрацюванню рецептур питних медів. Але основна проблема – це наше законодавство, яке не відповідає сучасним вимогам ринку і світовим тенденціям в ньому.
І Рада Гільдії досить грунтовно опрацювала в цьому напрямку. Насамперед, вивчався досвід світових лідерів виробництва, хоча в медоварінні таких міжнародних прикладів мало. Залучались до роботи фахівці юристи, які давали нам конкретні пояснення і поради для вирішення проблем.
Результатом нашої ініціативи стало створення при Міністерстві аграрної політики і продовольства, Робочої групи, в складі якої включені як фахівці Департаменту тваринництва, так і представники ГО “Гільдія медоварів України”.
Одним із досягнень є ініціативи по скасуванню плати за право оптової продажі продукції. Цю проблему ми обговорювали не лише в зустрічах Робочої групи, але й на конференціях в Одесі та Києві, що організовувались журналом “Іновації та технології”.
Хотілось би висловити подяку Департаменту рослинництва Міністерства, та персонально – Костенку Віктору Миколайовичу за відстоювання принципової позиції, що завжди озвучувалась нами. І це лише частина того, що зроблено і треба зробити як нами так і Урядом, Верховній Раді аби українські питні меди завоювали ринок України та світу.
Близькі до завершення роботи над Технічними умовами на питні меди, що дасть змогу присвоїти нашому продукту персональний код.
Необхідно змінити систему надання дозволів на виробництво, максимально їх спростити. А основне, це зняття з вин та медових напоїв, які виготовляються з натуральних компонентів, а саме, без додавання цукру, спирту і всіляких штучних консервантів і барвників, що широко використовуються в сучасному виробництві, підакцизності.
Це є ключові питання в вирішенні наших проблем, нам потрібно, щоб урядовці і депутати проявляли свій патріотизм не на словах, а на ділі.
Василь Барабаш