З 16 по 18 січня 2015 року в Івано-Франківську на вул. Д.Вітовського вперше відбулася виставка – ярмарок «Питні меди – 2015», яку провела «Гільдія медоварів Карпатського краю» спільно з «Гільдією медоварів України» за активного сприяння відділу туризму управління економічного та інтеграційного розвитку.
Вживання медопродукту і трунку відоме за найдавніших часів майже в усіх народів. Як стверджують мовознавці, слово «мед», у перекладі з грецької означає «напій», приготовлений з дріжджами через варіння – «п’янкий трунок». Природно виникає запитання: а чому в народі так шанований був цей напій? Ще в давній грецькій міфології стверджувалося, що амброзія «їжа богів» і нектар «медовий напій» нібито наділяв вічною юністю і безсмертям.
У 2008 році під час проведення конкурсу була утворена Гільдія медоварів України, яку очолив Барабаш В.С. Гільдія опікується якістю питних медів, а також пропагандою відтвореного традиційного напою українців – питного меду, який став брендом України: український питний мед (медівка), як англійське (шотландське) віскі, кубинський ром, іспанська малага, французький коньяк, шампанське, мексиканська текіла…
Цього року «Гільдія медоварів Карпатського краю» провела виставку-ярмарок «Пині меди – 2015» в Івано-Франківську. Метою даного заходу є популяризація меду, медових напоїв та іншої оздоровчої бджолопродукції; відродження стародавніх традицій медоваріння, культури споживання питних медів, як невід’ємної частки культурної і звичаєвої спадщини українського народу.
В рамках свята проведено VII крайовий конкурс з питних медів. Шість років поспіль такий конкурс проводився в Луцьку, цього ж року естафету взяв Івано-Франківськ. Даний конкурс є відкритим і в ньому участь взяли не тільки досвідчені члени Гільдії медоварів, але і початківці.
Членами дегустаційної комісії були визнані фахівці і спеціалісти:
Голова комісії – Карпенко Петро Олександрович – докт. мед. наук, проф., з 1984 до 2004р. – головний дієтолог МОЗ України;
члени комісії :
Соломка Василь Олексійович – почесний пасічник України, з 1993 до 2009р. провідний експерт МОЗ України, кандидат техн. наук, член Національної спілки журналістів України;
Стасів Тетяна Генадіївна – начальник Випробувального центру ДП « Івано-Франківськ стандартметрологія»;
Брунько Марія Миколаївна – технолог спиртзаводу «Княгинин»;
Ганчак Олег Васильович – начальник управліня торгівлі МВК Івано-Франківська;
Осташевський Микола Дмитрович – головний редактор журналу «Український пасічник»;
Зварич Василь Петрович – заступник з технічного забезпечення Клубу «Виноградарі Прикарпаття»;
Сищук Ростислав Анатолійович – головний спеціаліст департаменту організації медичної допомоги системи МОЗ.
На свято приїхали учасники з Івано-Франківської, Львівської, Волинської, Київської, Одеської, Хмельницької, Чернігівської та Закарпатської областей.
Конкурсні оцінки виставлялися за 10-ти бальною системою:
1 місце – золота медаль – 8,7 бала і вище – 5 зразків;
2 місце – срібна медаль – 8,5 – 8,69 бала – 15 зразків;
3 місце – бронзова медаль – 8,3 – 8,49 бала – 14 зразків;
диплом учасника – 8,1 – 8, 29 бала – 4 зразки;
зразок знімається з конкурсу при оцінці нижче 8,1бала – 1 зразок.
В рамках виставки-ярмарку «Питні меди 2015» було проведено конкурс на кращі напої в наступних 6-ти номінаціях:
- Меди ставлені без додавання соків та ароматичних трав (чисті) – 3 зразки: І місце – не присуджувалось; ІІ місце – Лабага Костянтин Петрович (8,67);Оленчак Роман Ярославович (8,63); ІІІ місце – Глушко Валентин Петрович (8,41);
- Меди ставлені з додаванням соків – 12 зразків: І місце – Ходаковський Леонід Петрович (8,73), Лецин Костянтин Ярославович (8,72); ІІ місце – Цегелик Роман Олексійович (8,61), Ригус Вячеслав Зеновійович(8,53), Шотік Антон Максимович (8,5); ІІІ місце – Цегелик Роман Олексійович(8,49), Лабага Костянтин Петрович(8,4), Дмитрук Володимир Антонович(8,4), Андрусів Ігор Михайлович (8,39); диплом учасника – Ходаковський Леонід Петрович (8,27), Оленчак Роман Ярославович (8,15);
- Меди ставлені з додаванням ароматичних трав – 5 зразків: І місце – не присуджувалось; ІІ місце – Шуба Андрій Миколайович(8,68), Позняк Микола Миколайович(8,67), Крупнік Ярослав Михайлович (8,66); ІІІ місце – Дмитрук Володимир Антонович (8,48), Цегелик Роман Олексійович (8,44);
- Меди варені без додавання соків та ароматичних трав – 10 зразків: І місце – Дмитрук Володимир Антонович (8,86), Момот Юрій (8,72); ІІ місце – Веред Леонід Іванович (8,67), Логвіненко Олександр Володимирович (8,6), Лецин Костянтин Ярославович (8,54); ІІІ місце – Мокич Дмитро Васильович (8,49), Бабенко Віктор Тарасович (8,31), Стоянов Іван Дмитрович (8,3); диплом учасника – Глушко Валентин Петрович (8,23), Стоянов Іван Дмитрович(8,18);
- Меди варені з додаванням соків – 6 зразків: І місце – Мокич Дмитро Васильович (8,78); ІІ місце – Вовнянко Микола Іванович (8,62); ІІІ місце – Андрусів Ігор Михайлович (8,48), Бабенко Віктор Тарасович (8,44), Вовнчнко Микола Іванович (8,4), Андрусів Ігор Михайлович (8,33);
- Меди варені з додаванням трав – 3 зразки: І місце – не присуджувалось; ІІ місце – Ходаковський Леонід Петрович (8,66), Логвіненко Оленсандр Володимирович (8,51), Стоянов Іван Дмитрович (8,5).
А також було проведено конкурс на краще оформлення пляшки. Перемогу отримали:
- за кращу упаковку та етикетку – Дмитру Володимир Антонович;
- за найоригінальніший дизайн пляшки – Вовнянко Микола Іанович.
Гран-прі присуджено Дмитруку Володимиру Антоновичу , за мед варений без додавання соків та ароматичних трав – « Сльоза бурштину».
Питні меди – це корисні, цілющі і поживні напої. Ми сподіваємось, що користь від питних медів, не буде сприйнята, як пропаганда алкоголізму, бо рекомендуючи медові напої ми піклуємося про здоров’я.
Ми маєм надію, що законотворці і влада підуть на зустріч виробнику-медовару, щоб він міг працювати в захищеному правовому полі; оскільки медоваріння є звичаєвою спадщиною нашого народу, і кожен медовар старається донести до споживача, що питні меди – не алкогольний напій, а традиційний цілющий і оздоровчий трунок, що символізує колективне спілкування, гостинність та людську щедрість.
Виставка-ярмарка «Питні меди 2015», – це популяризація медових напоїв, відродження стародавніх традицій медоваріння, культура споживання питних медів, як невід’ємної частини і звичаєвої спадщини нашого народу.